Adwords nedir ve ne işe yarar gibi sorulara en basit ve en anlaşılır seviyede yanıtlar vermeden adwords danışmanlığı hakkında bilgi vermek çok sağlıklı olmayacak. Öncelikle adwords nedir sorusunu ele alalım.

Bildiğiniz üzere dünya üzerinde gerçekleştirilen internet aramaların %90’ı Google üzerinden gerçekleşiyor. Bu da demek oluyor ki hangi sektör, iş alanı olursa olsun reklam vermek isteyen bir kişi en yüksek potansiyel kitleye Google sayesinde ulaşabilir. Örnek olarak ben işletmem için reklam vermek istiyorum. Potansiyel müşteri havuzunu Google olarak belirledim. Peki ben nasıl reklam verebilirim? Sitemi nasıl en üst sıralara çıkarabilirim? Hemen aklıma bu sorular gelir ve ben de biraz daha araştırdığımda karşıma Google Adwords çıkar.

Adwords tam olarak Google ve Google’a ait şirketlerin reklam alma ve yayınlama servisi diyebiliriz. Bu servis sayesinde herhangi bir ürün reklamı yapabilir, marka bilinirliğimizi arttırabiliriz. Ancak burada da karşımıza birçok karışık nokta çıkacak. Tamam, Google size en basit ve kolay şekilde anlatımlar yaparak reklam verirken sizi yönlendiriyor ancak elinizdeki bütçeyi deneme-yanılma yöntemi ile harcamak ve verim alamamak da çok mantıklı değil. Siz de haliyle bu durumdan memnun olmayacak, farklı arayışlar içerisine gireceksiniz. Burada da karşınıza Adwords danışmanlığı sektörü çıkacak.

  • ADWORDS DANIŞMANLIĞI

Adwords danışmanlığı ile tanıştığınızda fark edeceksiniz ki reklam vermek öyle basit bir iş değil, bir reklam verirken odaklanılan kelimelerin sıralamasına kadar önemli olan bir sektörden bahsediyoruz. Küçük bir reklam ayarı hatası tüm bakiyenizin boşuna gitmesine sebep olabilir. Şimdi aklınıza acaba bu adwords danışmanlığı yapan kişiler bana ne fayda sağlar/katkı getirir diye bir düşünce geldiyse hemen bunlara genel bir cevap verelim.

Adwords danışmanlığı yapan kişilerin sizlere sunacağı hizmetlerin başında ilk önce reklamınızın türüne göre rakip firmaların çalışma stratejilerini sizlere açıklamak olur. Bu da eğer rakipleriniz kadar bütçe ayırmayacaksanız onların reklam stillerinden uzak durmanız manasına geliyor. Biz kötüsünü düşünüp devam edelim. Çok yüksek bütçelere çıkarmayacaksanız nasıl reklam verip satışlarınızı arttıracaksınız? Bu aşamada ise adwords danışmanınız size alternatif reklam stilleri sunacak. Buna örnek vermek gerekirse “yedek parça” anahtar kelimesi rakip firma tarafından çok iyi bir şekilde kullanılıyor. O zaman size “orijinal yedek parça” anahtar kelimesine odaklanma stratejisi kalıyor.

Anahtar kelimemizi seçtik ve danışmanınız size dedi ki “reklam metinlerinde x kelimesini geçirmeyelim” bu da negatif kelime stratejisidir. Negatif kelime demek kullanıldığında reklamınızın hedef kitlesinde olumsuz bir etki bırakacak kelime demek. Bu ve buna benzer notlarınızı aldıktan sonra sizin istediğiniz reklam stratejisine göre çalışmalar başlar.

Eğer reklam stratejiniz ürün satmak ise reklamlara giren ziyaretçilerin ürünleri satın alma oranını arttırmaya çalışılır. Reklam stratejiniz marka bilinirliği arttırmak ise verdiğiniz reklamların tıklama başına maliyetlerini düşük seviyede tutmaya çalışılır.

  • ADWORDS FAYDALARI

Adwords faydaları ise eğer adwords danışmanlığı yapan firmalar ile çalıştıysanız şu şekilde gerçekleşir. Eğer kendi reklamlarınızı kendiniz yaparak aşağıda yazdığım sonuçlara ulaşabileceğinizi düşünüyorsanız baştan söyleyeyim öyle bir imkan yok.

Ürün satmak isterseniz ürün satışlarınız artar, bu size marka güveni ve ticaret akışı kazandırır.

Marka bilinirliği arttırmak isterseniz bilinirliğiniz artar, değeriniz artar ve hangi sektörde olursanız olun prestijinizin yükseldiğini görürsünüz.

Bir tanıtım yapmak isterseniz ise tanıtımınızın ilgisiz kişilerin değil, tamamen sizin tanıtım yapmak istediğiniz kitleye ulaşmasını sağlarsınız. Maksimum geri dönüş alırsınız.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir