Dünyanın en çok kullanılan arama motoru “Google” aramalarında yükselmeniz için yapılması gereken çalışmaları tüm ayrıntıları ile sayfamızda bulabilirsiniz.

Çeşitli güncellemeler ve algoritma değişiklikleri ile 2 – 3 yıl arasında değişiklikler yapan “Google Ekibi” son dönemlerde artan spam ve ücretli bağlantı satın alan web sitelerini cezalandırmak ve arama sonuçlarında en alt sıralarda göstermek için, teknolojiyi en iyi şekilde kullanmaya devam ediyor.

Google’nin kullanıcı odaklı web sitelerine önem verdiği biliniyor. Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği zaman ve sıkılmadan okuduğu makaleler önem kazanıyor. Hangi çalışmaları yaparak, spam ve benzeri sandbox cezaları almadan sitenizin yükselmesi gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

  • Web sitenizin hızı ve iç optimizasyonu eksiksiz bir şekilde olmalıdır. (Sayfa Hızı, Anahtar Kelimeler, Açıklama ve İç bağlantılar önemlidir.)
  • Makaleleriniz özgün ve ziyaretçiyi sıkmadan okuyabileceği şekilde, çeşitli resim ve farklı başlık boyutları ile sunmanız gerekecektir.
  • Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanarak, daha fazla ziyaretçiye ulaşmanız mümkündür. (#etiket olayını yaparak Türkçe ve yabancı kelimelerden de takipçi kazanabilirsiniz.)
  • Kaliteli ve siteniz ile içeriktaş web siteleri ile nofollow veya dofollow backlink alabilirsiniz. (Öncelikli olarak yeni açılan sitelerde sosyal medya hesapları üzerinden ücretsiz backlink elde edebilirsiniz.)
  • Kurumsal ve büyük bir firmanın web sitesini yönetiyorsanız, Mail pazarlama, Sosyal medya, Seo, Adwords ve Dijital pazarlama kanallarını kullanmaya önem vermelisiniz.
  • Özel yazılımlar veya ücretli wordpress temaları dışında, internet üzerinden nulled olarak indireceğiniz temalarda, dışarı verilen backlinkler olabileceğinden, bu temaları önermiyoruz.
  • Footer ve Hacklink olarak adlandırılan edu ve gov.tr backlink kaynaklarından kesinlikle uzak durmalısınız.
  • Sosyal medyayı kullanarak web siteniz için ödüllü yarışmalar düzenleyebilirsiniz.
  • Ücretsiz olarak paravan blog siteleri oluşturabilirsiniz. Tabi bunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, o sitelere verdiğiniz önem ve içerik kalitesi olmalıdır.
  • Bölgesel olarak seo çalışması yapan firmaların, birden fazla keywords oluşturarak (Bölgesel ilçe bazında aynı anahtar kelimeler) yükselmesi sadece geçici bir süre olacaktır. Daha sonra hızlı düşüşler sitenizin zarar görmesine neden olur.

Özgün ve Kullanıcı Odaklı İçerik Yazmalısınız

Kullanıcıların aradığı doğru bilgileri bulması için gerekli olan, iç içe girmiş yazılar yerine en az 300 kelime olacak şekilde güncel bilgileri, kullanıcılara sunmanız, sitenizde daha fazla zaman geçirmelerine ve yorum yazmalarına katkı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Paylaşımları

Siteniz üzerinden bir konu hakkında paylaşım yaptığınızda, bunu benzersiz bir resim ile sosyal medya hesaplarınız üzerinden yeni açıklamalar ve etiketler ile daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

Web Site Optimizasyonu Önemi

Site başlığı 60 karakter, Açıklama kısmı 160 karakter olacak şekilde “All in One SEO Pack” eklentisini kullanarak ayrıntılı bir şekilde ayarlarınızı yapabilirsiniz. Sitenizin hızı için önemli faktörler arasında ; resim boyutları, css ve js boyutları önemlidir. İç ve dış linkleme durumlarında web 2.0 standartları önemlidir.

Sitenizi Güncel Tutun

Sitenizin içeriğinde ve yeniliklerinde yapacağınız değişiklikler, farklı kelimelerden hit almanızı sağlayacaktır. Bazı siteler farklı bir sektörde hizmet veren sitesine haber kısmı açarak güncel haberleri paylaşması sadece sitenizin spam kategorisine girmesine neden olacaktır. Yeni paylaşımlarınız da kullanıcıların bilgilenmesi için sosyal medya hesapları önemlidir.

Backlink ve Tanıtım Yararları ve Zararları

Alacağınız kaliteli backlinkler önemlidir. Fakat hep aynı anahtar kelimelere alınan backlinkler sitenize zarar verebilirsiniz. İçerik yönünden kaliteli, Da ve Pa değerleri yüksek sitelerden backlink almanızda bir zarar yoktur.

Tanıtım yazıları günümüzde “Google News” kayıtlı haber sitelerinden farklı forumlarda satışı yapılmaktadır. Bu sitelerin çıkışları fazla olduğu için sadece bölgesel seo çalışmalarında alt sayfalara backlink vererek, alt bağlantıları güçlendirebilirsiniz. Bunun dışında google yaptığı güncellemeler ile tanıtım yazısı satışı yapan bazı siteleri google dizininden tamamen kaldırmıştır.

Karşılıklı olacak yapacağınız link değişimleri sitenize zarar vereceğinden, çarpraz değişim yapacağınız siteler bulmanız size yarar sağlar.

 • Paravan Siteler ile Sitenizi güçlendirin
 • Ücretsiz ve Ücretli olarak blog tarzında paravan siteler kurarak, güçlenmesini ve kullanıcıların daha fazla zaman geçirebileceği web siteler oluşturmaya gayret gösterin.
 • Genelde Seo çalışması yapan kullanıcıların blog kurulumu ardından kopya içerikler ile beslemeleri ve hemen backlink vermeleri, sitenize faydadan çok, zarar vereceğinden dikkatli olmanızda fayda var.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir