seo ne işe yarar

SEO “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Arama motorlarından ücretsiz, organik ve doğal yöntemler ile trafik alma işlemi olarak bilinir. Başarılı sonuçlar elde etmeniz için Seo konusunda profesyonel firmalar ile çalışmanız önerilir.


Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorlarında web sayfalarının, kullanıcılar için en uygun şekilde sunulması ve yapılan çalışmalar ile sitenizin keyword kelimelerde daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini sağlayan bir yapıdır. Ücretli reklam (adwords) gibi ekstra ödeme yapmadan yapılan aylık çalışmalar ile doğru yerlerde kalması hedeflenir.

SEO uygulamaları ile web sitenin iç ve dış optimizasyonunda yapılan iyileştirmeler ile değerinin artması ve arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer alan ziyaretçi sayısının artması hedeflenmektedir.

Seo çalışmaları iç ve dış optimizasyon olmak üzere 2 sınıfta incelenebilir. Sektörel anlamda yapılan çalışmalar aranma oranlarına göre değişmektedir.

SEO Açılımı Nedir?

İngilizce olarak Search Engine Optimization adlandırılan Seo, Türkçe’de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak bilinir. Google arama motoru başta olmak üzere birçok arama motorunda yükselmesi ve trafik artışının sağlanması için uygulanan çalışmalardır.

Google Seo Çalışmaları Nasıl Yapılır ?

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğundan, genelde yapılan çalışmalar google’ye göre yapılır. Sitelerin kalitesi ve kullanıcıların aradıklarını kolay bir şekilde bulması gerekli şartları yerine getirmek gerekir. Sitenin popüler bir şekilde başarılı olabilmesi için site dışı yapılan çalışmalarda, planlı olarak hareket etmek gerekir. Teknolojinin yeniliklerini takip etmek ve sitenin güncelliğini korumak önemlidir.

Site İçi SEO Nedir? (On-Page SEO)

Arama motorları tarafından belirlenen bazı kriterler bulunmaktadır. Buna uygun bir şekilde arama motorları tarafından sitelere kalite puanları verilir.

Bu Kalite Puanları ; Pagerank, Domain Authority  (DA), Page Authority  (PA)

Sitenin içeriğinde kullanılan metin, görsel resimler, kod yapısı ve kullanıcı dostu arayüzü, site içi optimizasyonunda önemlidir. Günümüzde yapılan en büyük hata, kalitesiz içerikler olarak gösterilebilir. Web sitenizi nasıl kullanıcı dostu bir şekilde düzenleyebileceğiniz hakkında merak ettiğiniz ayrıntıları sitemizde bulabilirsiniz.

Seo nedir,Nasıl Yapılır.

Site içi SEO : Site İçi Optimizasyon Rehberi

  • Metin Optimizasyonu : Site içeriğinde kullanılan metinler ne kadar kaliteli ve doğal ise kullanıcı daha fazla sitenizde zaman geçirecektir. Kullanıcıların aradığı bilgiyi en iyi şekilde vermek için en az 300 – 400 kelime arasında bir makale yazmanız gerekecektir. Önemli anahtar kelimelerinize bold, h1,h2,h3,h4 gibi taglar ile daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Google Anahtar Kelime Aracı sayesinde kullanıcıların hangi kelimelerde arama yaptığını görebilirsiniz.
  • Görsel Optimizasyon : Görsel resimler iç optimizasyon da önemli bir kavramdır. Dosya boyutu yüklenme süresi için önemlidir ve site hızına etki eder. Resimlerin üzerinde yapacağınız güncellemeler ile görsel arama sonuçlarından da ziyaretçi çekmeniz mümkündür.  Alt kısımda yer alan örnekte olduğu gibi “Alt ve title” arasında görsel hakkında açıklamalar ekleyebilirsiniz.

Logo"


Site Hızı ve Kod Yapısı :
Genel olarak geç açılan internet siteleri ziyaretçi kaybına neden olur. Sitenin kod yapısı bu neden önemlidir. Sıfırdan Php, Aso gibi özel yazılımlar ile kodlanan web sitelerinde istenildiği hızlara ulaşması kolay olabilir, açık kaynaklı wordpress yapılarında kullanılan temalar, farklı eklentiler ile css, js ve image dosyalarında yapılan optimizasyonlar ile daha kullanışlı bir hale getirilebilir.

Sitenizin Hızını ve Hataları Kontrol edebileceğiniz web siteleri

  • https://gtmetrix.com
  • https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
  • https://tools.pingdom.com

Kullanıcı Odaklı Web Siteleri : Google tarafından en çok önem verilen kriterler arasında kullanıcıların aradıklarını bulabilecekleri şekilde hazırlanan web siteleridir. Kullanılan yazı fontları, renkleri ve iç bağlantıların doğru bir şekilde yapılmış olması daha hızlı bir şekilde yükselmenizi ve trafik elde etmenizi sağlayacaktır.

dış seo nasıl yapılır?

Dış SEO Çalışması Nedir? (Off-Page SEO)

Site iç optimizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sitenin dış seo çalışmalarıdır. Yanlış çalışmalar sonucu sandbox ve filtre gibi Google cezaları kaçınılmaz olacaktır. Site dışı yapılan çalışmalarda ; Sosyal Medya, Backlink ve tanıtım yazıları konusunda merak ettiğiniz ayrıntıları alt kısımdan öğrenebilirsiniz.

Backlink Nedir, Dikkat Edilmesi Gerekenler :

Kaliteli ve Google tarafından güvenilir kategorisinde yer alan web sitelerinden referans amaçlı kendi sitenize anahtar kelimelerde aldığınız linklerdir. Bu şekilde alacağınız kaliteli backlinkler sayesinde Google sizi güvenilir ve önerilen bir site olarak benimseyecektir. Alınan backlinkler dofollow ve nofollow olarak 2 sınıfta incelenir. Ücretli olarak backlink satışı yapılan siteler google’ye şikayet edilmesi veya aynı anahtar kelimelere fazla aldığınız backlinkler sitenizin ceza almasına neden olabilir.

Backlink alırken aynı sektörde hizmet veren sitelerden aldığınız linklerin daha fazla etkisi olacağından, alakasız sitelerden backlink almaktan kaçınabilirsiniz.

Sosyal Medya Seo için Neden Önemli ?

Güncel ve kaliteli bir web sitesine sahipseniz, daha fazla kişi ile etkileşime geçmek için (facebook, twitter ve instagram) gibi sosyal ağlardan, güncel ve kaliteli paylaşımlar yaparak, daha fazla ziyaretçinin web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse ; Web tasarım üzerine hizmet veren bir siteniz varsa, paylaşımlarınız varsa, özgün bir görsel ve etiketleme (#webtasarim #internetsitesi) yaparak, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Tanıtım Yazıları ve Seo

Google news kayıtlı haber siteleri başta olmak üzere birçok güncel internet sitesinin en az 3 link olacak şekilde tanıtım yazısı satışı yapmaları günümüzde halen katkı sağlamasına rağmen, haber sitelerinin bir kısmının google aramalarından ceza alarak sitelerinin silinmesi ile beraber tanıtım yazısına harcadığınız paranın boşa gitmesine veya sitenizin ceza yemesine sebep olabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir