Sosyal medya danışmanlığı özellikle sosyal paylaşım sitelerinin günümüzde herkes tarafından kullanılması ile yeni çıkan mesleklerden. Birçok marka ve kurumun potansiyel müşterilerine ve müşterilerine ulaşabileceği en büyük havuz olan sosyal medya aynı zamanda büyük bir incelik ve detay isteyen bir yer. Önüne gelen herkesin sosyal medya danışmanı olamayacağı su götürmez bir gerçek. Peki sosyal medya danışmanlığı alanında görev alan insanların sorumlulukları neler? İnceleyelim.

İlk olarak sizin sektörünüz hangi alanda ise o alana hakim olmak zorunda. Aksi takdirde telafisi zor sonuçlar ortaya çıkabilir. Örnek vermek gerekir ise Galatasaray Futbol Kulübü’nün sosyal medya ekibinin yanlışlıkla paylaştığı bir gönderi, söz konusu kurumun küçük düşmesine ve de hukuksal olarak zor durumda kalmasına sebep olabilir. Bu nedenle sosyal medya danışmanlığı asla hafife alınacak bir alan değildir. Kurumunuzun, işletmenizin itibarı bu kişilere emanettir.

Sosyal medyaların günümüzde milyonlarca kişiye hitap etmesi ile bazı ünlü, saygın kişiler ve politikacıların da sosyal medyada yer alması onlar için zorunlu hale gelmiştir. Ancak bu kişilerin, ekiplerin gün içerisinde içerik oluşturabilecek her hangi bir zamanları bile yoktur. Bu aşamada da hizmet veren sosyal medya danışmanları bu kişilerin adeta ruhu gibidir. Onların adlarına sosyal medyalarını yönetir, içeriklerini oluşturur ve kampanyalarını düzenleyip takip ederler. Bunları da belli zamanlarda ilgili kişiye veya ekibe rapor olarak sunarlar.

Sosyal medya danışmanlığı alanında hizmet veren kurum, ajans ve ofisler, ünlü kişiler ve kurumların yanı sıra sosyal medya üzerinden gelir elde eden kişiler tarafından da tercih edilir. Örnek olarak Türkiye’de birçok mizah sayfası mevcut. Bu sayfalardan reklam alarak kazanç elde eden kişiler var. Bu kişiler tek başlarına artık içerik üretmekte zorlandıkları ve yetişemedikleri için bu alanda hizmet veren ajansları tercih ediyorlar. Tabii ki sadece bu kişiler ile de sınırlı değil. Sosyal medya hesaplarını büyütüp reklam almak, PR çalışması yapmak isteyen kişiler, ekipler de daha hızlı takipçilerini arttırmak için sosyal medya danışmanlığı veren ajanslara başvuruyorlar.

Sosyal Medya Danışmanlık Hizmeti

Genel olarak bu sektörü ve kullanılan alanları anlattığımıza göre biraz daha detaylı bölümlere gelelim. Genel olarak sosyal medya danışmanlığı hizmeti verenlerin çalışma şekilleri yukarıda bahsettiğimiz şekilde. Ancak bunların yanı sıra normal sosyal medya kullanıcılarının da hizmet almak, danışmanlık almak zorunda kaldığı durumlar meydana gelebiliyor.

Örnek vermek gerekirse şu an çok popüler olan İnstagram uygulamasındaki hesabınız çalındı. Hesabınızı geri almak için yapmanız gereken şeyleri öğrenip de hesabınızı geri almaya çalışmak yerine direk bir sosyal medya danışmanı ile iletişime geçerek bu konuda ücretli olarak yardım talep etmelisiniz. Çünkü hesabınızı geri almak için yapacağınız işlemleri öğrendiğinizde ve hesabınızı geri aldığınızda kişisel bilgileriniz, özel konuşma ve fotoğraflarınızın hepsi çoktan kopyalanmış olabilir. Ya da akrabalarınıza, arkadaşlarınıza sanki siz mesaj atmışsınız gibi davranılarak borç istenilebilir. Bu verdiğim örnek en basit örnek.

Anlayacağınız üzere basit, bir-iki yere tıklamayla yapılan bir iş değil. Gayet ciddi, prensipleri olan bir “21. yüzyıl mesleği” sosyal medya danışmanlığı. Eğer aktif bir sosyal medya kullanıcısı iseniz bir sosyal medya danışmanına işiniz bir gün mutlaka düşecektir. Sizlere tavsiyem herhangi bir sorun yaşamanız konusunda iletişime geçebileceğiniz bir sosyal medya danışmanı telefon rehberinizde mutlaka bulunsun. Aksi takdirde çok küçük paralardan kaçarken telafisi zor bir sürecin içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir